Zgodnie z przepisami prawa polskiego, mediatorem w sprawach cywilnych i gospodarczych, może zostać osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych. Uregulowanie to ma charakter niezwykle szeroki i zbieżne jest z uregulowania dotyczącymi arbitrów, z tą drobną różnicą, że z grona arbitrów wykluczeni są sędziowie czynni zawodowo.
Wobec braku konkretnych wymagań dotyczących kwalifikacji czy też wiedzy mediatorów, wśród potencjalnych klientów mediacji, może powstać obawa dotycząca profesjonalizmu i poziomu wyszkolenia danego mediatora. Z pomocą przychodzą tu listy mediatorów renomowanych ośrodków mediacyjnych oraz przede wszystkim listy mediatorów stałych prowadzone przez prezesów poszczególnych sądów okręgowych.
Stałym mediatorem może zostać osoba fizyczna, która ma wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia mediacji, ukończyła 26 lat, zna język polski i nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Zatem osoby znajdujące się na tych listach dają rękojmię prawidłowości i profesjonalizmu postępowania mediacyjnego.